WhatsApp Pes Etti! Reklam Dönemi Başlıyor

WhatsApp Pes Etti! Reklam Dönemi Başlıyor

694
0
PAYLAŞ
Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.2014’te Facebook’un bünyesine kattığı WhatsApp, ilk defa gizlilik politikalarında değişikliğe gitti.

WhatsApp kuruluşundan bu yana ilk defa Facebook’la daha fazla veri paylaşacağını ve bazı şirketlerin kullanıcılara mesaj göndermesine izin verileceğini açıkladı. Başka bir deyişle değişen ayarlar ile birlikte kullanıcılara mesaj gönderebilecek olan şirketler bu sayede reklam yapabilecek. Konuyla ilgili şirketten yapılan resmi açıklamada, mesaj atabilme özelliğini gelecek aylarda test edeceği bilgisine yer verildi. Ancak aynı açıklamada ‘spam mesajlara da engel olunacağının’ da altı çizildi.

Unutmayın ki, reklamcılık söz konusu olduğunda kullanıcı üründür.

WhatsApp daha önce reklam vermeyeceğini ancak ücretli olacağını kendi bloğunda şöyle belirtmişti:

WhatsApp Reklam Alıyor
WhatsApp Reklam Alıyor

Hiç kimse, uykusundan bugün daha fazla reklam göreceği için heyecanla uyanmaz, veya tam uykuya dalmak üzereyken yarın göreceği reklamları düşünmez. Ama biliyoruz ki, insanlar o gün sohbet ettikleri kişiden dolayı heyecanlı (veya edemediklerinden dolayı hayal kırıklığına uğramış olarak) uykuya dalarlar. Biz, WhatsApp’ın sizi uyanık tutan bir ürün olmasını istiyoruz… ve sabahları kalktığınızda baktığınız ilk şey olmasını istiyoruz. Hiç kimse uykusundan kalkıp heyecanla bir reklam görmek için koşmaz.

Reklam sadece estetiğin bozulması değil, zekanıza yapılmış bir hakaret ve düşüncelerinizin kesilmesidir. Bütün
reklam satan firmalarda, mühendislik ekiplerinin önemli bir bölümünün görevi, tüm kişisel verileri toplamak için daha iyi kod yazmak, bu verileri depolayan sunucuları geliştirmek, verileri harmanlamak, dilimlemek, paketlemek ve dışarı yollamaktır… Ve bunun tüm sonucu, bilgisayarınız veya akıllı telefonunuzun ekranında biraz daha farklı bir reklam bannerı olmasıdır.

Unutmayın ki, reklamcılık söz konusu olduğunda kullanıcı üründür.

WhatsApp’ta, mühendislerimiz yanlışları düzelterek ve yeni özellikler ekleyerek esas görevimiz olan dünyanın her telefonuna zengin, ekonomik, güvenilir mesajlaşmayı getirmek icin uğraşıyorlar. Bizim ürünümüz ve tutkumuz budur. Bilgileriniz bizi ilgilendirmiyor. Gerçekten, herhangi bir şekilde ilgimizi çekmiyor.

Bize WhatsApp için neden ücret talep ettiğimizi sorduklarında biz, “alternatifini düşündünüz mü?” diye soruyoruz.

BİR CEVAP BIRAK